2021 SHORTLIST

We are thrilled to reveal the 2021 Shortlist.
Huge congratulations to all the finalist!

Individual Categories

Entrepreneur of the Year

Amy Bain, Softcat

Liz Deakin, Lithify

Lorien Lightfoot, YO1 Marketing

Jane Liston, CDW

Justine McDermott, Cisco

Zuleika Philips, Zoom

Gemma Telford, She/Her Ltd

Corran Wilde, Lenovo

Executive Mentor of the Year

Pradeep Anbudaiyan, CDW

Andy Brown, Tech Data UK

Debra Coady, Softcat

Mary Hunter, Accenture

Dervla Keppler, NTT Ltd

Anna Lawler, VMware

David Maskell, Computacenter

Ayshea Robertson, Zen Internet

Marlene Spensley, Hitachi Vantara

Laura-Jane Turner, Jigsaw Systems

Luke Walker, Cameo

Kris Wanamaker, Right on the Line

Graduate Apprentice of the Year (Vendor/Distributor)

Carrie Chapman, Comms-care

Jade Colebourne, Arrow ECS

Alexandra Conder, HP Inc

Vera Hansen da Costa e Silva, HP Inc

Benedetta Montich, VMware

Emily Ralphs, Tech Unlimited

Erin Serdet, Microsoft

Graduate Apprentice of the Year (Reseller/Solution Provider)

Hannah Bath, Softcat

Chloe Egerton, Bytes Technology Group

Elizabeth Overall, Computacenter

Kayleigh Provan, Akari Solutions

Imogen Toms, Softcat

Lucy Winfield, Jigsaw24

Manager of the Year (Vendor/Distributor)

Francis Davies, Arrow

Lisa Ergun, Lenovo

Emily Fallon, RingCentral

Rachel Jay, Exclusive Networks UK

Michelle Gulrajani, Lenovo Infrastructure Solutions Group

Lindsey Langediijk, Dell Technologies

Justine McDermott, Cisco

Liz Mylum, Westcoast

Louise Newbury-Smith, RingCentral

Casey Phillips, Tech Data

Helen Simpson, Poly

Jody Stockford, HP

Stephanie Testut, NetApp

Anita Wosket, Westcoast

Manager of the Year (Reseller/Solution Provider)

Emma Adler, Bytes Software Services

Kelly Atkinson, CDW

Kirstin Bardwell, CAE Technology Services

Sara Bowden, CDW

Tracey Bray, Computacenter

Penelope Bridger, Bytes

Jane Brown, Softcat

Dervla Keppler, NTT Ltd.

Sian Lavin, Computacenter

Patricia McIntosh, SCC

Michaela Nankin, Softcat

Olya Scekaturova, Computacenter

Sara Wilkes, SCC

Kerry Woolford, CAE Technology Services

Marketing Employee of the Year (Vendor/Distributor)

Angie Afonso, Adder Technology

Miranda Allen, Palo Alto Networks

Andreea Ceasar, Check Point Software

Maria Ferrara, Palo Alto Networks

Hannah Harris, Tech Data

Aisha Hawkes, Lenovo

Sophie Hendry, HP Inc

Amanda Lee, Pax8

Lauren McManus, Gamma

Irina Palici, Netskope

Veronica Popescu, Westcoast Cloud

Silvia Purin, Cisco AppDynamics

Amanda Rogers, Zen Internet

Clare Tibbitts, Poly

Charlotte Waterworth, Dell Technologies

Helen Wells, HP

Marketing Employee of the Year (Reseller/Solution Provider)

Gabrielle Barthelemy, SCC

Rohima Begum, SCC

Alanna Bestwick, Grey Matter

Chloe Craughan, Trustmarque

Rosie Hall, Hable

Jenny Latimer, Highgate IT Solutions

Daisy Mossop, Softcat

Jessica Poulter, CDW

Hanna Powel, CDW

Gemma Telford, She/Her Ltd

Lisa White, Appsbroker

Outstanding Returner Award

Emma Alder, Bytes Software Services

Hannah Armstrong, CDW

Jo Baggerman, Lenovo

Katie Broome, HP

Sian Bull, Exclusive Networks

Lindsay Climson, Akari Solutions Limited

Sarah Green, CDW

Sadie Masson, Westcoast

Natalie McKay, Westcoast Cloud

Ashley Messina, Academia

Helen Molloy, Softcat

Lauren Price, Academia

Cheryl Slater, SHI

Jade Smith, Khipu Networks

Sam Stevens, Exclusive Networks

Helen Wightman, HP Inc.

Rising Star Award (Vendor/Distributor)

Amy Day, Lenovo

Clarissa Geokdjian, Dell Technologies

Lucy Hurlstone, Rubrik

Paula Kastrouni, Westcoast

Mareva Koulamallah, Acronis

Amy Lishman, Fujitsu

Hannah Lloyd, InSOC Inc

Malika Malik, Microsoft

Kirsty Muir, HP Inc

Zuleika Philips, Zoom

Leyddy Portas, NetApp

Beth Robinson, Arrow ECS

Isabelle Stewart, VMware

Claire Stott, Distology

Emma Westland, RingCentral

Rising Star Award (Reseller/Solution Provider)

Zahra Ali, CAE Technology Services

Poppy Angell, Phoenix Software

Jayne Craig, Jigsaw24

Holly Cruddace, CDW

Keisha French, Softcat

Amy Joyce, Academia

Elizabeth Mansfield, Computacenter

Kayleigh Provan, Akari Solutions

Jenny Taylor, Academia

Ella Tennant, Softcat

Kerry Woolford, CAE Technology Services

Role Model of the Year (Vendor/Distributor)

Hannah Billington, HP

Lucy Bramley, Microsoft

Chloe Cameron, Pax8

Kema Davies, Microsoft

Maria Jackson, Ingram Micro

Manila Mostofian, Pure Storage

Harpreet Narang, Ingram Micro

Marianne Nickenig, Westcon-Comstor

Zuleika Philips, Zoom

Rebecca Richards, Westcoast Cloud

Hayley Roberts, Distology

Ayshea Roberston, Zen Internet

Claire Robinson, Lenovo

Charlotte Shone, Forescout Technologies Inc

Marlene Spensley, Hitachi Vantara

Role Model of the Year (Reseller/Solution Provider)

Emma Benstead, Computacenter

Penelope Bridger, Bytes

Chloe Craughan , Trustmarque

Carly Daniel, Academia

Zoe Dronfield, Trustmarque

Mary Hunter, Accenture

Charlotte King, Softcat

Sarah Mann, Hable

Elaine Riley, NTT Ltd.

Nicola Saner, Chorus

Katerina Simmons, CAE Technology Services

Jessica Whellams, CDW

Sales Employee of the Year (Vendor/Distributor)

Laura Bratherton, Comms-care

Nicola Brumell, Zen Internet

Sarah Croxford, Microsoft

Tracy Cunningham, Check Point Software

Shannon Kiely, Westcoast

Jessica Kingham, Barracuda Networks

Liz Maskell, Lenovo

Claire Molloy, HP Inc.

Clare Newman, Exclusive Networks UK

Fay Potter, Lenovo

Adele Quinn, Westcoast

Hannah Savin, HP Inc.

Charlotte Shone, Forescout Technologies Inc

Claire Silcock, Palo Alto Networks

Emily Whelan, intY

Sales Employee of the Year (Reseller/Solution Provider)

Kin Lin Cleak, CDW

Jessica Hendy, Bytes Technology Group

Claire Jarmyn, Computacenter

Natasha Kaushal, Softcat

Emily Palmer, Softcat

Agata Sawicki, Options Technology

Michelle Sitek, SHI

Mandy Swan-Brown, NTT Ltd.

Technical Employee of the Year (Vendor/Distributor)

Regina Bluman, Algolia

Shalisa Campbell, Westcoast

Ludmilla Dias, VMware

Shanthala Keshava, Poly

Shirin Khan, Cisco AppDynamics

Mary Lynch, intY Scansource

Juliet McMullen, Rubrik

Ruth Miller, Fujitsu

Bhavna Mistry, NetApp

Olivia Orozco, Wireless Logic

Maria Spindlow, Comms-care

Technical Employee of the Year (Reseller/Solution Provider)

Chelsea Chamberlin, Roc Technologies

Alison Chambers, Jigsaw24

Nicole Chesworth, Bytes

Lucy Clay, Computacenter

Hannah Ellis, Softcat

Lee Gothard, Roc Technologies

Hollie Langton, Velex Managed Services

Dessy Petrova, SHI

Olivia Scott, Technology To Go

Katerina Simmons, CAE Technology Services

Jola Tkacz, KHIPU Networks

Anisha Vatturi, SHI

Emma Wright, Softcat

Unsung Hero (Vendor/Distributor)

Sonal Bisht, Poly

Rachel Cobley, Westcoast

Joanne Coughlan, Commscope

Samantha Edwards, Sigma Software Distribution

Samantha Francis, HP Inc.

Sue Gardner, Arrow ECS

Sarah Hicks, Microsoft

Sarah Howard-Illston, Zen Internet

Jessica Paine, Lenovo

Ellie Parker, Exclusive Networks

Emma Sines, Westcoast

Corey Woolfe, Motorola Solutions

Unsung Hero (Reseller/Solution Provider)

Sital Champaneria, Hable

Carly Daniel, Academia

Jenna Kirkham, Grey Matter

Bharti Lim, Computacenter

Sharron Moore, CAE Technology Services

Jodie Parnham, Velez Managed Services

Lauren Price, Academia

Olivia Randall, Softcat

Elaine Riley, NTT Ltd.

Alexandra Stocker, SHI

Ioana Tecleanu, CAE Technology Services

Emily Thorne, SHI

Woman of the Year

Debbie Allard, Computacenter

Jane Ashworth, Lenovo

Emma de Sousa, Insight

Mary Hunter, Accenture

Estelle Jackson, Poly

Melinda Lee Ferguson, VMware

Justine McDermott, Cisco

Lauren McManus, Gamma

Louise Newbury-Smith, RingCentral

Zuleika Philips, Zoom

Hayley Roberts, Distology

Marlene Spensley, Hitachi Vantara

Nicky Tozer, Oracle NetSuite


Company categories

Best Community Outreach Programme

Computacenter

Lookout

Diversity Employer of the Year

Konica Minolta Business Solutions

SHI

Softcat

Ethnic Diversity Champion Award | In Partnership With Computacenter

Softcat

Transputec

Gender Parity Award

ANS Group

Corel Corporation

Distology

SHI

Health and Wellbeing Recognition Award

Computacenter

Hable

Palo Alto Networks

PowerON

Softcat

Westcon-Comstor